آبیاری بارانی و موضعی و جی آی اس در کشاورزی

در اینجا با انواع سیستمهای آبیاری در کشاورزی آشنا می شوید که شامل انتخاب سیستم، طراحی، اجرا، بهره برداری، نگهداری و... است

آبیاری بارانی و موضعی و جی آی اس در کشاورزی

در اینجا با انواع سیستمهای آبیاری در کشاورزی آشنا می شوید که شامل انتخاب سیستم، طراحی، اجرا، بهره برداری، نگهداری و... است

آبیاری بارانی و موضعی و جی آی اس در کشاورزی

♥ *** راه در جهان یکیست و آن راه راستی است ***♥
شما دوستان عزیز آزادانه و حتی بدون ذکر منبع می توانید از همه مطالب این وبلاگ استفاده کنید.

 تهران در بحرانی‌ترین وضعیت آبی قرار گرفته و به مرحله هشدار رسیده است. بر اساس آخرین آمار، مصرف آب تهران نسبت به استاندارد جهانی دو برابر است. خشکسالی برخلاف دیگر بلایای طبیعی مانند طوفان، سیل یا زلزله به طورخزنده ای گسترش می یابد و گزارش‌های سازمان‌های جهانی نشان می‌دهد که حدود ۳۰ سال دیگر، منطقه خاورمیانه و ایران با خشکسالی شدید مواجه خواهد شد که این خشکسالی از سال‌های اخیر آغاز شده است.

 

وضعیت آبریز سد امیر کبیر

 

ازدیاد جمعیت در سرزمینی با شرایط اقلیمی خشک و نیمه خشک و کم آب مانند ایران که بیش از نیمی از پهنه آن فاقد ریزشهای مناسب جوی است، مشکلات زیادی را ایجاد می کند. افزایش جمعیت و بهبود استانداردهای زندگی تقاضا برای آب را که حجم آن محدود است به شدت افزایش می دهد و رقابت بین مصرف کنندگان آب (آشامیدنی، کشاورزی و صنعت ) را تشدید می‌کند. خشکسالی پدیده ای تکرار شونده است به عنوان مثال کشور ما در دو دهه اخیر ۱۳ سال خشکسالی‌هایی با شدت و ضعف متفاوت را تجربه کرده است و در بسیاری از نواحی ایران، خشکسالی یک تهدید حتمی و اجتناب ناپذیرخواهد بود.

 

تراز آب در سد لار هشت متر پایین‌تر از تونل ارسال آب به سد لتیان و تصفیه خانه پنج سوهانک قرار گرفته، لذا آب با پمپاژ ارسال می شود.

 

وضعیت مطلوبی در ذخیره آب سدها نداریم ، این در حالی است که پیش‌ بینی می‌شود این روند در پاییز امسال نیز ادامه یابد و با کاهش بارش‌ ها مواجه باشیم.کاهش بارندگی عامل اصلی خشکسالی و تداوم آن است به شکلی که دو سال است تهران با کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی بارش در مقایسه با سال پیش از آن مواجه بوده و این موضوع موجب شده تا روان‌ آب‌ها و یا میزان ورودی آب به مخازن سدها نیز با ۲۰ درصد کاهش روبرو شود. این گزارش حاوی تصاویر سد های لار، لتیان، امیر کبیر و ماملو می باشد که تامین کننده عمده آب آشامیدنی تهران هستند.

عکس: حمیدرضا دستجردی - ایسنا

خشکسالی

نظرات (۱)

قبلا شهرهای اطراف تهران اب داشت و خنک بود حالا اب به شدت کم شده وگرم وشهریار نیز در حال نابودی است از بس ادم ا ؟وردند
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی