آبیاری بارانی و موضعی و جی آی اس در کشاورزی

در اینجا با انواع سیستمهای آبیاری در کشاورزی آشنا می شوید که شامل انتخاب سیستم، طراحی، اجرا، بهره برداری، نگهداری و... است

آبیاری بارانی و موضعی و جی آی اس در کشاورزی

در اینجا با انواع سیستمهای آبیاری در کشاورزی آشنا می شوید که شامل انتخاب سیستم، طراحی، اجرا، بهره برداری، نگهداری و... است

آبیاری بارانی و موضعی و جی آی اس در کشاورزی

♥ *** راه در جهان یکیست و آن راه راستی است ***♥
شما دوستان عزیز آزادانه و حتی بدون ذکر منبع می توانید از همه مطالب این وبلاگ استفاده کنید.

پرلایت Perlite

پرلایت نوعی سنگ آتشفشانی با ترکیب اسیدی تا حد واسط است که در محیط آب و یا مرطوب تشکیل می‌شود. پرلایت یا پرلایت دارای بافت شیشه‌ای است و به سبب همراه داشتن آب، اشکال کروی در آن ایجاد شده است.

علت افزودن پرلایت به خاک بیشتر برای ایجاد تبادل هوایی است و بدلیل عدم تبادل کاتیونی نمی‌تواند مواد غذایی را بصورت یون نگه داری کند و حالت خنثی دارد و چهار برابر وزن خود آب جذب می‌کند.

پرلایت یک ماده سفید و گاهی مایل به خاکستری هست که از گدازه‌های آتشفشانی سرد شده استخراج می‌شود.

پرلایت می‌تواند 3-4 برابر وزن خودش آب جذب کرده که این خاصیت مهمی برای این ماده است.

پرلایت هیچ ماده معدنی ندار و علت استفاده آن بیشتر برای بهبود ساختمان فیزیکی خاک و افزایش میزان خلل و فرج  برای تهویه و اکسیژن رسانی بیشتر هست.

خاک شنی : خاک‌های شنی توانایی کمی در جذب و نگهداری آب دارند و از طرفی در معرض آفتاب سریع داغ می‌شود که دو عیب بزرگ محسوب می‌شود، پرلایت می‌تواند با جذب بیشتر آب مشکل اول رو برطرف کرده و از طرفی بخاطر رنگ سفیدی آن می‌تواند میزان گرم شدن خاک شنی را کم کند.

خاک رسی : خاک‌های رسی ذرات ریز و چسبنده‌ای‌ دارند که گاها باعث حالت خفگی و گندیدگی ریشه‌ها می‌شوند ، پرلایت می‌تواند با حالت کروی و به نسبت محکم خودش فاصله ‌ای بین ذرات رس ایجاد کند و با ایجاد تهویه مناسب ، ریشه و میکروارگانیسم‌ها را از حالت خفگی در آورده و باعث رشد و گسترش بهتر ریشه‌ها و جذب عتاصر غذایی شود.

پرلایت را می‌توان در ته گلدان به جای تکه‌های سفال هم ریخت که زهکش خوبی می‌تواند باشد.

 

پیت موس Peat Moss

پیت موس نوعی خزه است که به آن خزه تورب هم می گویند و بیشتر در شمال نیمکره شمالی و در سرزمین‌های مرطوب جایی که گیاهان بزرگ‌تر به دلیل سرمای زیاد و شرایط سخت محیط نمی‌توانند رشد کنند، این خزه می‌تواند زندگی کند.

در مرحله ای از چرخه عمر خزه تورب که بصورت پوسیده و گیاه خاک در آمده، بعد از فشرده شدن به عنوان بهبود دهنده خاک و بسترهای کشت مورد استفاده قرار می‌گیرد که ظرفیت آبگیری و همچنین ظرفیت جذب مواد غذایی را بالا می‌برد. همچنین هنگام استفاده از خاکهای شنی و ماسه ای و به عنوان بستر کشت برای گیاهانی که برای رشد و نمو به زطوبت بالایی احتیاج دارند و همچنین بعنوان ترکیب خاک برای گلدان‌ها به خصوص برای گلدان‌های آپارتمانی استفاده می‌شود.

درصد ماده آلی پیت موس بالاست و باعث بالا رفتن این مواد در خاک و بهبود ساختمان خاک می‌شود.

این ماده همچنین در خاکهای سنگین رسی و سخت باعث نرم و سست شدن خاک شده و به رشد بهتر ریشه کمک می‌کند.

از دیگر مزایای آن می‌توان به کمک به بهم پیوستن خاکهای سبک و شنی، نگه داری کود و جلوگیری از آبشویی و حفاظت در برابر فرسایش اشاره کرد.

 

هوموس  Humus

هوموس یا گیاهخاک بخش آلی خاک است. گیاهخاک باقیمانده گیاهان و اجساد جانوران پس از مرگ آن‌هاست بطوری که دیگر نتوان نوع گیاه یا جانور را تشخیص داد.

هوموس سبب تیرگی خاک می‌شود علاوه بر این هوموس آب و هوا و مواد غذایی را به خاک و ریشه می‌رساند. مقدار گیاهخاک در کشتزارها،‌ باغ‌ها و باغچه ها زیاد و در خاکهای بیابانی بسیار کم است.

هوموس آب خاک و فضای خالی بین ذرات را افزایش می‌دهد و برای رشد گیاهان بسیار مفید است.

 

ورمی کمپوست Vermicompost

ورمی کمپوست متشکل از ورمی (کرم خاکی) و کمپوست (کود آلی) به معنای نوعی کود آلی است که از فعالیت کرم خاکی حاصل می‌گردد. بیش از ۲۷۰۰ نوع کرم خاکی در طبیعت وجود دارد این کرم‌ها با کاوش خاک و تغذیه عناصر موجود در خاک و آمیختن آن با آنزیم‌های موجود در بدن خود، خاک را تازه می‌کنند و قدرت باروری آن را افزایش می‌دهند همچنین به دلیل جابجایی مداوم در خاک، با ایجاد سوراخ‌های زیاد، راه نفوذاکسیژن به خاک را آسان می‌کنند.

کلمه ورمی (Verms) از لغت لاتین ورم (Vermis) گرفته شده که به معنی کرم است. تولید ورمی کمپوست فرایندی نیمه هوازی است (حدود ۸۰% رطوبت) که توسط گونه‌ای خاص از کرم‌ها، قارچ‌ها، باکتری‌ها، و اکتینومیستها انجام می‌شود، همچنین مواد حاصل از بستر رشد کرم بوده که پس از دفع مواد زائد از سیستم گوارشی کرم در محیط باقی می‌ماند، ورمی کمپوست، مجموعه ای از فضولات کرم به همراه مواد آلی تجزیه شده و نیز اجساد کرم‌هاست که برای گیاه ارزش غذایی فراوانی دارد. در خاک‌هایی دارای مواد دفع شده توسط کرم‌ها، عناصری مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم ۵ الی ۱۱ مرتبه بیشتر از خاکهای بدون کرم است. در اثر عبور مواد آلی از دستگاه گوارش کرم، عناصری از جمله ریزمغزی ها زیاد می‌شوند.

تولید ورمی کمپوست، تغذیه کرم‌های قرمز حلقوی بارانی موسوم به Eisenia Foetida از مواد آلی پسماندهای آشپزخانه بوده و محصول این فرایند کود آلی است که یکی از غنی‌ترین کودهای شناخته شده در دنیا است.

کمپوست کردن شاید قدیمی‌ترین روش بازیافت باشد. کمپوست ترکیبی از ضایعات مواد خوراکی و زباله‌هایی است که از طریق تجزیه هوازی به خاک سیاه و سفید غنی دگرگون شده است. فرآیند کمپوست بسیار ساده است و توسط افراد با تجربه در خانه‌های خود، کشاورزان در زمینهای شان، و به شکل صنعتی نیز انجام می‌شود.

این کود که از پسماندهای خانگی و غذایی تولید می‌شود یکی از عالی‌ترین کودها برای مصارف کشاورزی به شمار می‌رود و تولیدکنندگان گل و گیاه نیز امکان استفاده از این کود را دارند. منیزیوم و فسفات موجود در این کود سبب آبرفتی شدن خاکهای کشاورزی و جذب سریع تر مواد مغذی درون خاک می‌شود. کمپوست، خاک بسیار غنی و مورد استفاده است که در مکان‌هایی همچون در باغ‌ها، محوطه سازی، باغداری، و کشاورزی به عنوان کود بکار می‌روند. کمپوست به عنوان یک آفت کش طبیعی برای خاک نیز می‌باشد. در خاک کمپوست اکوسیستم‌ها برای کنترل فرسایش، زمین و جریان بهسازی خاک، ساخت و ساز تالاب، و به عنوان پوشش دفن زباله بسیار مفید است.

این فرآیند طبیعی، مواد آلی را به ماده ای غنی دگرگون می‌سازد. کمپوست مکملی بسیار سودمند برای بهبودی و بهسازی و تقویت خاک است. ترکیبات تولید شده در این فرآیند به آسانی برای گیاهان قابل جذب است و جایگزینی دیگر برای کودهای شیمیایی در کشاورزی است.

 

کوکوپیت Cocopeat

کوکوپیت نوعی بستر کشت است که با استفاده از الیاف پوست و پوشش میوه نارگیل تهیه می‌شود. کوکوپیت معمولاً به صورت فشرده به بازار عرضه می‌شود و مصرف کننده نهایی با افزودن آب به این الیاف فشرده آن‌ها را برای استفاده آماده می‌کند. بعد از افزودن آب، هر ۱ کیلوگرم کوکوپیت فشرده می‌تواند به ۱۵ لیتر کوکوپیت مرطوب تبدیل شود.

 

فواید استفاده از کوکوپیت

- توانایی نگهداری آب بالا: کوکوپیت در مقایسه با پیت ماس نیاز به آبیاری کمتری (تا۶۵%) دارد. کوکوپیت نسبت به پیت ماس آب بیشتری نگهداری می‌کند.

- توانایی دوباره خیس شدن و خصوصیت زهکشی سریع کوکوپیت باعث کاهش از دست رفتن نوترینت ها از طریق آبشویی می‌شود.

- pH کوکوپیت خنثی تا کمی اسیدی است و بنابراین برای گیاهان بسیار مناسب است.

- کوکوپیت طبیعی‌ترین تهویه کننده خاک است و از سخت شدن خاک جلوگیری می‌کند و تخلخل خاک را افزایش می‌دهد.

- کوکوپیت به رشد باکتری، قارچ و علف هرز مقاوم است و درواقع بدون پاتوژن است.

- مقدار بالای لیگنین در آن توسعه میکروارگانیسم‌های مطلوب را تشویق می‌کند.

- کوکوپیت می‌تواند بعنوان یک محیط کشت بدون خاک در هیدروپونیک مورد استفاده قرار بگیرد.

- کوکوپیت کاملاً آلی است. هیچ گونه تأثیر نامطلوبی بر محیط زیست ندارد.

- از لحاظ فیزیکی مقاوم است و به کندی تجزیه می‌شود و فقط وقتی ۱۰ ساله است شروع به تجزیه شدن می‌کند.

- کوکوپیت تا ۴ سال قابل استفاده مجدد و برگشت است.

 

کوکوپیت برای بستر کشت در هیدروپونیک، گلخانه‌های تولید گیاه زینتی و سبزیجات گلخانه ای کاربرد دارد. معمولاً به صورت مخلوط با پرلایت، پیت و ماسه به کار می‌رود

 

ورمیکولیت Vermiculite

ورمیکولیت نوعی از مجموعه کانی‌هاست نام میکا که خاصیت سبک بودن جذب آب دارد و بدلیل قابلیت تبادل کاتیونی می‌تواند در کشت‌های بدون خاک هم مورد استفاده قرار گیرد و عناصر غذایی را نگه داری می‌کند و از نظر واکنش شیمیایی خنثی است.

 

کمپوست COMPOST

کمپوست کردن زباله‌ها یکی از قدیمی‌ترین روش‌های بهینه سازی زباله‌هاست که البته با پیشرفت علم و فناوری، روش‌های تولید آن نیز تغییر کرده است. کمپوست ترکیبی از ضایعات مواد خوراکی و زباله‌هایی است که از طریق تجزیه هوازی به خاک سیاه و سفید غنی دگرگون شده است.

این کود که از پسماندهای خانگی و غذایی تولید می‌شود، یکی از عالی‌ترین کودها برای مصارف کشاورزی به شمار می‌رود و تولیدکنندگان گل و گیاه نیز امکان استفاده از این کود را دارند.

منیزیوم و فسفات موجود در این کود سبب آبرفتی شدن خاک‌های کشاورزی و جذب سریع تر مواد مغذی درون خاک می‌شود. کمپوست، خاک بسیار غنی و مورد استفاده است که در مکان‌هایی همچون در باغ‌ها، محوطه سازی، باغداری، و کشاورزی به عنوان کود بکار می‌روند.

کمپوست همچنین به عنوان یک آفت کش طبیعی برای خاک نیز عمل می‌کند. در خاک کمپوست اکوسیستم‌ها برای کنترل فرسایش، زمین و جریان بهسازی خاک، ساخت و ساز تالاب، و به عنوان پوشش دفن زباله بسیار مفید است.

کود کمپوست به روش طبیعی درست شده و عمدتاً برای خاک مصرف خوبی دارد. وقتی کمپوست در خاک اضافه می‌شود میزان نگهداری آب در خاک را سه تا شش برابر و از تبخیر یکباره آن جلوگیری می‌کند.

این مسئله موجب می‌شود اقلامی که خاک برای تقویت گیاه کم دارد، جبران شده و به‌طور طبیعی به رشد گیاه کمک کند.

 

نظرات (۱۸)

سلام
دز سدد درست کردن نوعی کمپوست هستم که از مخلوط کوکوپیت ورمیکولایت و پیت ماس هست ولی سوال اینجاست که مقدار دقیفشو نمی دونم کسی میتومه کمکم کنه؟
جالبه
اصلا نمیدونستم اینهمه خاک داریم
سلام،برای جایگزین خاک‌ کوکوپیت از چه‌ خاکی میتونم‌ استفاده کنم؟
سلام...گل رز سرخ معطر ایا اسم خاصی دارد ....در ثانی قلمه ان را چگونه تهیه کنم تا ریشه دهد و اصطلاحا بگیرد ....خیلی کم موفق بودم لطفا محبت کنیید راهنمایی ام نمایید سپاسگزارم
سلام

با توجه به اینکه برای هر بار کشت هیدروپونیک بذر مورد نیاز لازم است و این نکته منفی کشت هیدروپونیک می باشد حال من می خواهم با روشی مشابه کشت هیدروپونیک که دارای بستر باشد و از یک بذر چندین بار برداشت علوفه تازه داشته باشیم
مثلا کشت یونجه به صورت چندلایه که قفسه ای داخل گلخانه که دارای بستری برای نگهداری ریشه ها برای باشد مانند سبزی های که در سبد کاشته می شود
آیا چنین کاری امکان پذیر هست یا نه
بنده دو بار تلاش کردم که یونجه با تراکم بالانظیر کشت هیدروپونیک در بستر خاک و ماسه و برگ پوسیده کنم علیرغم رشد سریع دو تا سه روز اول متوقف می شدند و از بین می رفتند حال علت شکست را نمی دانم
از تراکم بالا بود
یا آب زیاد
و یا استرس جابجایی
ممنون می شم اگر راهنمایی فرمایید
سلام

با توجه به اینکه برای هر بار کشت هیدروپونیک بذر مورد نیاز لازم است و این نکته منفی کشت هیدروپونیک می باشد حال من می خواهم با روشی مشابه کشت هیدروپونیک که دارای بستر باشد و از یک بذر چندین بار برداشت علوفه تازه داشته باشیم
مثلا کشت یونجه به صورت چندلایه که قفسه ای داخل گلخانه که دارای بستری برای نگهداری ریشه ها برای باشد مانند سبزی های که در سبد کاشته می شود
آیا چنین کاری امکان پذیر هست یا نه
بنده دو بار تلاش کردم که یونجه با تراکم بالانظیر کشت هیدروپونیک در بستر خاک و ماسه و برگ پوسیده کنم علیرغم رشد سریع دو تا سه روز اول متوقف می شدند و از بین می رفتند حال علت شکست را نمی دانم
از تراکم بالا بود
یا آب زیاد
و یا استرس جابجایی
ممنون می شم اگر راهنمایی فرمایید
با سلام و خدا قوت..
ممنون از عزیزانی که مطالب مفیدی در اختیار عموم قرار میدهید
ممنون.مرسی که هستی
سلام ممنون از مطالبتون واقعا مفید بود
 • یوسف قاسمی
 • خسته نبایشد دوست عزیز. این مطلب واقعا به درد من خورد. ممنون از شما. یه سوال داشتم.
  آیا استفاده از ماسه ی دریای برای خاک گل ها مناسب هست یا ضرری داره براشون؟
  پاسخ:
  سلام مرسی خوشحالم که مفید بود.
  ماسه دریا هیچ ضرری ندارد فقط یک تا دوبار آبشویی شود تا نمک آن حل و خارج شود. البته ماسه به تنهایی چون نمی تواند مواد غذایی و آب را در خود نگه دارد کافی نیست و باید با خاک برگ گلدان مخلوط شود.
  با سلام .لطفا یک فروشنده ی کوکوپیت پرلایت و ورمی کولایت ب من معرفی کنید.
  سلام
  لطفا
  نسبت مقدار ورمی کمپوست با خاک معمولی با پرلیت با پیت ماس با کوکوپیت برای کشت گوجه فرنگی در گلدان را برایم بنویسید  با تشکر فراوان
  نادر افشار
  سلام دوست من بسیار عالی ... ممنون
 • ابوالفضل رحمانی
 • دست خوش عالی بود
 • سیدابوالفضل جلالی
 • سلام دوست عزیز مطالب تان بسیار جالب و ارزنده می باشد و از اینکه در اختیار عموم قرار می دهید بسیار متشکر و سپاسگزارم. خداوند بشما و خانواده محترمتان سلامتی و خیر دهد.
  سلام ، اطلاعات مفیدی بود . سپاس فراوان
  سلام مطالب خوب بود ممنوم
 • رضا باغبان پور
 • با سلام وخسته نباشی خدمت تمام عزیزانی که در راه خدمت به مردم قدم نهادند وبا سپاس فراوان از شما دوست گرامی که این اصلاعات غنی را در خدمت مردم گذاشتید
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  تجدید کد امنیتی